Krokus Wielkokwiatowy Pickwick 100 szt. Rozmiar 8/9 Wiśniewski
KROKUS WIELKOKWIATOWY PICKWICK 100 SZT. ROZMIAR 8/9
Krokusy ze względu na porę kwitnienia dzielą się na jesienne i wiosenne. Ich naturalne siedlisko rozciąga się począwszy od Europy aż po Azje i północną Afrykę.
Lubią stanowiska słoneczne, glebę próchniczą, ciepłą i wilgotną, dobrze uprawioną, o odczynie lekko kwaśnym. Warto przed sadzeniem wzbogacić ziemię obornikiem. Pamiętajmy o tym żeby nie sadzić krokusów w miejscach w których rosły rośliny dotknięte chorobami grzybiczymi. Wymagają regularnego podlewania i nawożenia w czasie wegetacji oraz usuwania chorych roślin. Do nawożenia używamy preparatów wieloskładnikowych z dużą ilością fosforu i potasu.
W celu rozmnażania, cebulki możemy wykopać dopiero po obumarciu liści – służą one cebulkom do gromadzenia substancji odżywczych. Wykopane cebule suszymy, oczyszczamy z resztek bulwy matczynej i przechowujemy w suchym miejscu aż do jesieni. Możemy roślinę pozostawić przez 4 lata na jednym stanowisku, dzięki czemu rozrośnie się w gęstą kępę. Rośliną niewykopywanym musimy zapewnić okres spoczynku w którym unikamy podlewania.
Pomimo iż krokusy są roślinami mrozoodpornymi warto przykryć je cienką warstwą ściółki, torfu lub kory. Taki zabieg przyspieszy ich kwitnienie.
JAK SADZIĆ I PIELĘGNOWAĆ KROKUSY:
Najlepszą porą do sadzenia krokusów wiosennych jest październik do listopada. Krokusy zakwitające jesienią sadzi się natomiast w sierpniu. Głębokość sadzenia krokusów wiosennych wynosi 6 do 10 cm, podobnie jak odległości między bulwami.
Jesienne krokusy, ze względu na większe bulwocebule, sadzi się nieco głębiej. Ponieważ krokusy z czasem zaczynają czerpać pokarm i wodę swoimi korzeniami z głębszych warstw gleby, nic się nie stanie, jeśli posadzi się je stosunkowo płytko.
Dobrze jest sadzić obok siebie około 10 bulw, ponieważ kwiaty krokusów największy efekt tworzą w grupie. Jeśli ktoś chce przekształcić trawnik w krokusową łąkę, zaleca się sadzenie luźne i w nieuporządkowanej więźbie.
Do formy dzikiej uprawy nadają się szczególnie:
- krokus żółty (Crocus flavus),
- krokus złocisty (Crocus chrysanthus),
- krokus wiosenny (Crocus vernus),
- krokus Tommasiniego (Crocus tommasinianus).
Tworzą one gęste gniazda, które po paru latach można podzielić.
Raz posadzone krokusy nie wymagają żadnej specjalnej opieki. Ważne jest, aby nie ścinać liści zaraz po przekwitnieniu. Usuwa się je dopiero, kiedy pożółkną, ponieważ w przeciwnym razie roślina ulega osłabieniu i szybciej obumiera.
Dlatego też, kiedy krokusy rosną na trawniku, trzeba poczekać z pierwszym koszeniem trawy, aż liście krokusów zwiędną.
W razie potrzeby zasila się krokusy nawozem wiosną, kiedy zaczynają rozwijać liście. Nadaje się do tego płynny nawóz organiczny, który podaje się podczas podlewania.
PARAMETRY CEBULEK:
- Czas sadzenia: Jesień
- Czas kwitnienia: III-IV
- Głębokość sadzenia: 5 cm
- Ilość sztuk w opakowaniu: 100 szt.
- Kolor: Biały - Niebieski
- Odległość sadzenia: 10 cm
- Rozmiar Cebuli (obwód) / Sadzonki: 8/9
- Tolerancja światła: Światłolubne
- Wilgotność: Umiarkowana
- Wysokość: 15 cm
- Zimuje: Tak
- Okres kwitnienia: Bardzo Wczesne
- Wieloletnia: Tak