Czosnek Allium Globemaster 10 szt. Rozmiar 20/22 Wiśniewski
CZOSNEK ALLIUM GLOBEMASTER 10 SZT. ROZMIAR 20/22
Czosnki są roślinami o niewielkich wymaganiach. Gleba pod roślinę powinna być piaszczysto - gliniasta, przepuszczalna, wapienna, głęboko spulchniona.
Stanowisko słoneczne lub lekko zacienione. W suchym okresie należy je obficie podlewać oraz nawozić - inaczej będą słabo rosły i kwitły. Również źle na kwitnienie wpływa chłodne lato.
W czasie kwitnienie należy roślinę zasilić nawozem wieloskładnikowym. Kwiatostany po przekwitnięciu należy ściąć - pozostawienie ich osłabia cebule. Cebule można pozostawić na tym samym stanowisku na 2 - 3 sezony.
Nowe cebulki wysadzamy do gruntu na jesieni. Nie sadzimy na stanowiskach gdzie rosła cebula lub czosnek.
Dzięki temu unikniemy zaatakowania chorobami wirusowymi. Cebulki przybyszowe kwitną dopiero w drugim lub trzecim roku uprawy. Większość odmian jest całkowicie mrozoodporna.
JAK SADZIĆ I PIELĘGNOWAĆ CZOSNKI:
Jak sadzić czosnek krok po kroku
Należy unikać sadzenia cebulek czosnkowatych w zimnej i podmokłej glebie, ponieważ mogą zacząć gnić.
- Przekopujemy ziemię i usuwamy chwasty. Aby poprawić jakość gleby, dodajemy kompost. Unikamy obornika, ponieważ może wpłynąć na poziom kwasowości gleby. Cebulki czosnkowatych najlepiej sadzić w glebie o neutralnym pH.
- Wykopujemy otwór około czterokrotnie większy niż wysokość cebulki.
- Umieszczamy cebulkę w otworze korzeniami do dołu.
- Wypełniamy otwór ziemią i delikatnie ją dociskamy.
Można również zdecydować się na czosnek ozdobny w doniczce, która powinna być głęboka i mieć w dnie dziurki, aby woda podczas podlewania mogła swobodnie wypływać. Napełniamy doniczkę ziemią, (możemy ją wzbogacić kompostem), pozostawiając około 1 cm od jej górnej obręczy.
Umieszczamy w doniczce ząbki czosnku na głębokości około 3-5 cm, zaostrzonym końcem do góry. Jeżeli sadzimy więcej ząbków, zachowajmy odległość minimum 8 cm między nimi. Następnie umieszczamy doniczkę w słonecznym miejscu – wystarczy parapet.
Jak pielęgnować czosnki ozdobne?
Czosnek jest rośliną niewymagającą, jeżeli chodzi o pielęgnację. Pamiętać jedynie trzeba, aby gleba nie była za wilgotna i nie narażać rośliny na stojącą wodę. Ponadto należy regularnie usuwać chwasty, używając specjalnych pazurków ogrodniczych, oraz zadbać o nawożenie co kilka tygodni.
Podstawowe zasady pielęgnacji czosnku:
- Czosnek zasadzony w ziemi zwykle wymagają podlewania.
- Rośliny sadzone w doniczkach wiosną wymagają regularnego podlewania. Upewnijmy się jednak, czy kompost nie nasiąka wodą, ponieważ może to spowodować gnicie cebul.
- Chronimy nasze rośliny! Wiosenne liście są narażone na atak ślimaków. Możemy je zabezpieczyć, rozrzucając pokruszone skorupki jaj wokół roślin lub owijając doniczkę miedzianą blachą. Sprawdzają się również tzw. piwna pułapka oraz dostępne w sklepach preparaty do zwalczania ślimaków.
- W okresie kwitnienia rozsypujemy uniwersalny nawóz, aby wspomóc rozwój i zapewnić dobre kwitnienie przez następny rok.
- Na bieżąco usuwamy obumarłe liście.
- Suszone kwiatostany wyglądają dobrze nawet po zakończeniu kwitnienia, więc nie ma potrzeby ich usuwania.
- Zimą przenosimy doniczki w osłonięte miejsce, które zapewni ochronę przed wiatrem i zimowym deszczem. Dobrze sprawdzi się tu szklarnia, ale można postawić doniczki pod ścianą domu czy balkonu.
Możliwe problemy, szkodniki i choroby w uprawie czosnków ozdobnych
Tak jak każda domowa uprawa, tak i uprawa czosnku jest zagrożona ze strony różnych szkodników i chorób. Z reguły czosnkowate są odporne na choroby, chociaż zagrażają im choroby grzybowe, zwłaszcza w okresie ciepłej i wilgotnej pogody. Z reguły warto cyklicznie przesadzać nasze czosnki oraz pilnować jakości sadzonych cebul.
Choroby i szkodniki zagrażające uprawie czosnku
Dużym problemem w uprawie czosnku są nicienie oraz muchówki, którym można jednak łatwo zapobiec utrzymując czystość w warzywniku, a także zasadzając np. aksamitki, które mają niezbyt przyjemny zapach, ale skutecznie odstraszają niepożądane owady. Ponadto młode liście czosnku są chętnie jedzone przez ślimaki.
Wśród częstych chorób czosnku wymienia się choroby grzybicze, tj. fuzaryjne gnicie piętki czosnku oraz różową zgniliznę korzeni.
Obecnie nie istnieje na rynku preparat zwalczający te choroby, dlatego należy im zapobiegać, m.in. zachowując higienę uprawy, tj. odkażając narzędzia i pojemniki wykorzystywane przy uprawie, pielęgnacji i zbiorze czosnku, a także niszczenie resztek roślinnych pozostałych po zbiorze.
Ich rozwojowi sprzyja zbyt wilgotne stanowisko uprawy, ciepłe lato lub uprawa na glebie skażonej patogenem.
Gatunki czosnku ozdobnego generalnie wykazują dużą odporność na szkodniki. W praktyce wszelkie problemy w ich uprawie wynikają z nieodpowiedniej pielęgnacji lub zbyt ciężkiego podłoża.
PARAMETRY CEBULEK:
- Czas sadzenia: Jesień
- Czas kwitnienia: IV
- Głębokość sadzenia: 20 cm
- Ilość sztuk w opakowaniu: 10 szt.
- Kolor: Fioletowy
- Odległość sadzenia: 30 cm
- Rozmiar Cebuli (obwód) / Sadzonki: 20/22
- Tolerancja światła: Światłolubne
- Wilgotność: Umiarkowana
- Wysokość: 90 cm
- Zimuje: Tak
- Okres kwitnienia: Wczesne
- Wieloletnia: Tak